Saturday, October 13, 2012

Neatrastos Čiurlionio fotografijos


Kas: M. K. Čiurlionio fotografija
Kada: 1875 - 1911
Iš kur: Lietuva

Visi puikiai pažįsta Mikalojų Konstantiną Čiurlionį kaip tapytoją, palikusį ~300 dailės ir grafikos darbų bei kompozitorių, kurio muzikinį palikimą sudaro apie ~350 kūrinių. O dabar kviečiu su juo susipažinti ir kaip su fotografu.
XIXa. atsiradus fotografijai, kilo konfliktas tarp jos ir dailės. Nemaža dalis dailininkų ėmė aparatus į rankas ir pradėjo savus eksperimentus. Šiuos procesus ypač pagreitino "Kodak" aparato atsiradimas ir principas „Jūs nuspaudžiate užraktą, o visa kita padarome mes.“
Nenuostabu, kad daug kuo domėjęsis Čiurlionis taip pat nusprendė paimti fotoaparatą į rankas. Visgi, šiai dienai jo fotografijos - vis dar mažai tyrinėta, aprašyta ir analizuota jo meninio palikimo dalis. Čiurlioniui buvo svarbu pateikti savo kūrinių erdvines struktūras, formą, ritmiką. Tai atsispindi ir fotografijose. Savitą stilių turinčios, intymų ryšį tarp turinio ir suvokėjo mezgančios fotografijos - taip vienu sakiniu galima Čiurlionio įamžintus vaizdus.





„O patikusi, įspūdinga vietovė jo bent sykį užfiksuota ir abiem būdais: pakibusių uolų atkrantė mažame aliejumi tapytame eskize (J. Čiurlionytė rado besimėtantį gimtųjų namų palėpėje) ir to paties rakurso fotografijoje, taip pat fotografijoje su nueinančiu (vaizdas iš nugaros) Čiurlioniu.“ V. Lansbergis

 „Brolis turėjo fotoaparatą ir tą kartą (1908 m.) daug fotografavo, o paskui abu su Zose ryškino, džiovino, karpė nuotraukas ir klijavo į albumus. Viena kita nuotrauka, jo daryta, išliko iki mūsų laikų.“ „Mėgau žiūrėti, kaip jis darė šeimos fotonuotraukų atspaudus. Fotografavo jo draugas dailininkas Boleslovas Čarkovskis, viešėjęs tą vasarą (1909 m.) Druskininkuose ir lankęs mus. Tai buvo ne nauja. Prieš keletą metų ir brolis buvo atsivežęs nedidelį „Kodaką“ ir nemaža fotografavo. Tada rūsyje, tamsiausioje vietoje, buvo aiškinamos klišės, ir visi vaikai pasilenkę žiūrėdavome, kaip ant stiklo išryškėja juodi veidai, rankos ir balti plaukai. Buvo truputį baugu (tų nuotraukų išliko ligi mūsų laikų).“ Iš sesers Jadvygos atsiminimų. (Jadvyga Čiurlionytė: Atsiminimai apie M. K. Čiurlionį.) 


Plačiau: Skirmantas Valiulis, Stanislovas Žvirgždas. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – fotografas
Daugiau nuotraukų rasite čia

  Neseniai jūros bangas mačiusi ir kalnų pasiilgusi Panda

No comments:

Post a Comment